Infokaart

Sündmused

Detsember 2022
E T K N R L P
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

< Eelmine Järgmine >

Pildigalerii

Uudiskiri

Sinu e-mail

Liitu Lahku

Milleks liituda?

Frösö Vokal Valga praostkonnas

Kord Valga praostkonna noortega Östersundis olles tulid minu juurde inimesed öeldes: "Teie meid küll ei tunne. Kuid meie lapsed käisid Teil, Valgamaal, külas, ja nad rääkisid palju ilusat, mida nad seal nägid." Oli aasta 2005, nad meenutasid 2004. aasta reisi.

Seekordseks reisiks oli planeeritud lühike aeg. On ju koolide lõpetamise aeg ja eksamid kummalgi maal. Rootsi noored tegid oma tiheda kava läbi kiiresti, siiski väsimuse märke näitamata.

Teisipäeva õhtul toimus kohtumine Karula kirikus. Kohal oli noori Sangastest, Laatrest ja Elvast ning palju Karula noori. Rootsi noored laulsid mitu laulu. Frösö koguduses on nimelt kaks lastekoori, kaks noortekoori, emadekoor (lapsevanematele, kes oma lapsi kooriproovile toovad), gospelkoor ja kirikukoor. (Noortekoor oli tulnud just esinemast Saksamaalt, Berliinist.) Seetõttu on neil alati tahtmist laulda.

Kontserdi vaheaegadel rääkis Enno Tanilas heast rootsi ajast. Hiljem mindi rootsi noori saatnud täiskasvanutega Karula vana kiriku varemete juurde ja räägiti ajaloost.

Pärast esinemist toideti külalisi ning moodustati eesti-rootsi segarühmad. Noored proovisid oma inglise keele oskusi ja rääkisid, mis on nende kodumaal meeldivat ja mis on ebameeldivat. Seejärel mindi staadionile, kus mängiti korv- ja jalgpalli.

Järgmisel hommikul sõideti Harglasse. Hargla kool võttis sõprusmaakonna esindajad vastu omapoolse lauluga. Rootsi noortele õpetati eestipäraseid laulumänge. Hargla kooli muusikaõpetaja ütles, et koori tegemisel ei ole lapsi välja valitud, siin laulab kogu vanuserühm. Siiski oli laul selge ja hea.

Allakirjutanu rääkis kooliperele Jämtlandi ja Östersundi sõprussidemetest. Ka sellest, kuidas Valga praostkonna noored vallutasid Are mäe tippu.

Rootsi noored vaatasid Hargla kirikut. See kogudus on eraldatud Rootsi kuninga käsul 1694 Koivalinna kogudusest, keele põhimõttel. Ühele poole jäid eestlased, teisele poole lätlased. 

Taheva Sanatooriumis laulsid noored vanadele, kes elavad hooldekodus. Kuulama oli tulnud ka vallarahvast, sest sanatoorium oli üritusele ka kuulutused teinud. Noored tutvusid lastekoduga ja lastekodulaste eluga, kuni viimase toani. 

Östersundi rahvas on siia, nagu ka tervesse Valga praostkonda, varem ka abi toonud. Praegu on nad edenenud abi vedamisega Lätisse, kuid peavad ka eestlasi vajadusel meeles.

Lastekodu tagant tehti jalgsimatk Tellingumäele. Kõrgel vaatetornis vaadati Koiva jõge suubumas niitude ja põõsastike vahel Koiva jõkke. Lapsed uurisid ja nägid, et seal ongi Läti, naabermaa. Poisse huvitasid meie metsade rästikud. Uudsuseks olid sääsed. Östersund on nii kaugel põhjas, et neil sel aastaajal veel sääski ei ole.

Harglast alustati tagasiteed. Kui ma mõni päev hiljem Frösö koguduse kantseleisse helistasin, rääkis sekretär mullle rõõmuga, et meie noored olid ju just teie juures, kõik olid nii vaimustuses!

Vallo Ehasalu 

Tagasi