Infokaart

Sündmused

Detsember 2022
E T K N R L P
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

< Eelmine Järgmine >

Pildigalerii

Uudiskiri

Sinu e-mail

Liitu Lahku

Milleks liituda?

Reis Eschwegesse

Reis algas Elva kiriku eest, rahvast võeti peale veel Eesti-Läti piiril Valgas. Õhtuks jõuti Varssavisse, kus meid oodati üliõpilasühiselamus nimega Babilon. Suhtlemine poola ühiselamus läks ladusalt, ühiselamu poola keelt väärtustavad valvurid kutsusid meie jaoks kohe kohale mõne üliõpilase, kes asus inglise keele vahendusel tõlgiks, võtmed jagati, ja me asusime ilusatesse mugavatesse ühiselamuruumidesse ööbima. Ka hind oli väga soodus, odavam kui aastaid tagasi.

Järgmisel reisipäeval jõudsime õhtul hilja Eschwegesse. Pimedates külades ootasid just õigeks ajaks kutsutud inimesed oma külalisi. Külalised said puhkama ja järgmisel päeval, pühapäeval, juba kirikutesse.

Eltmannshauseni kirik oli kutsunud jutlustama külalise, Vallo Ehasalu. Jumalateenistus toimus vabas õhus, puhkpilliorkestri kaasa teenides. Peale jumalateenistust toimus pidu vorstide küpsetamise ja supi keetmisega. Teised külalised käsid kirikutes just seal, kus ka nende võõrustajad.

Esmaspäeval sõitsime Erfurti. Möödudes, kiirtee pealt, nägime 2005. a. reisisihtkohta, Wartburgi, kus Martin Luther tõlkis Uue Testamendi saksa keelde. Seekord me Wartburgis ei käinud. Austasime Lutherit, rääkides bussis tema tööst Wartburgis.

Erfurt on samuti Lutheri linn. Seal käis ta ülikoolis, seal astus ta 1505 augustiinlaste-eremiitide kloostrisse, kus ta elas mungana 1511-nda aastani.

Erfurt on luterlik linn, kuid selle toomkirik on jäänud katoliiklikuks, olles poliitiliselt Mainzile alluv piirkond. Erfurti toomkirikus nägime kooriruumis väga suuri, kaunistatud otstega pinke. Need on vanemad kui viissada aastat, neid vaadates saab selgeks, et ka inimese kehamõõtmed on aja jooksul suurenenud. Pingiotsad on kaunistatud mh viinamarjakasvataja tööst rääkivate puunikerdustega.

Erfurtis nägime ainsat Alpidest põhja pool asuvat silda, mis on ühtlasi tänav. Nimelt on sild üle Gera jõe ehitatud kahelt poolt maju täis. Keskel on kitsas tänav, millel käies pole võimalik tunda, et ollakse sillal. Majad varjavad jõe. Silla otsas on kirik. Veel hiljuti oli see ainus sild linnas, nii et kogu liiklus käis kirikumüüri alt ja nende majade vahelt läbi.

Vaatasime kirikut, mis kuulub augustiinlaste-eremiitide kloostri juurde. Siin on Luther andnud mungatõotuse, lamades Jan Husi hukanud kloostriõpetaja haua peal. Husi ja tsehhide jaoks hukkamõistja ja tagakiusaja, oli ta keskaja Erfurtis hinnatud kui m e i e karm mees. Hiljem sai Lutherist Husi töö jätkaja.

Lutheri eluruumid on seal suletud, või siis nähtavad viie lisaeuro eest. Kaks meist jõudsid aga ära oodata, millal giid läks päeva lõpul tulesid kustutama, ja nägid ära ka Lutheri ruumi.

Teisipäeval sõidutati meid Eschwege praostkonnas. Nägime selle muusikatööga silmatorkavat kogudust, Reichensachsenit, kus oli valminud ka kiriku laemaal.

Nägime ka praostkonna võibolla vaeseimat kirikut seal läheduses, kus pole kunagi olnud vaimulikku. Stadthosbachi kirik oma reformatoorse kirikuplaaniga oli paljudele meist uus. See on amfiteatrit meenutav plaan, uksest silmi üles tõstes jäävad ühele joonele ristimine, armulaud, Jumala sõna kuulutus.

Õhtul toimus jumalateenistus ja pidulik vastuvõtt Eschwege Ülestõusmisekirikus. Kohal olid kõik külalised ja vastuvõtjad ning muudki Eesti sõbrad.

Tagasi