Infokaart

Sündmused

Detsember 2022
E T K N R L P
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

< Eelmine Järgmine >

Pildigalerii

Uudiskiri

Sinu e-mail

Liitu Lahku

Milleks liituda?

Majanduslik nõrkus ja vaimne nõrkus

VALLO EHASALU

Ajaloolane Balthasar Russow kirjutab Liivi sõja aegadest, et kui tallinlane sõjavangina moskoviitide kätte langes ja väga paljude rahvaste seas vangis istus, tuli tema juurde Astrahani tatarlane, sülitas tema peale ja ütles: "Teie oletegi siis need, kes Moskva rikkaks tegid, neile terase ja relvad kätte andsid, ja sellepärast peame nüüd nii meie kui ka sina siin, vangis olema."

Russow näitab, et Liivimaale (nii nimetati keskajal Eesti ja Läti alal olnud riiki) on sõja toonud Jumala unustamine ja rahva kasuahnus. Miks ta nii kirjutab? Tänapäeva ajaloolased ju sõdade põhjusena Jumala unustamist ei nimeta.

Kuid Balthasar Russow oli Piiblit lugenud mees. Ja Vana Testament õpetab, et Jumal kaitseb inimest ja annab rahuaja. Kuid inimene hakkab rahuajal end omas maailmas liigagi hästi tundma. Temas areneb lihalik julgus, see tähendab, ta arvab, et teab ise, mis on õige ja mis vale, mis teeb talle head ja mis teeb talle kahju. Ta arvab, et võib elada meelt parandamata ja samas uskuda, et võib, suudab tagajärgede eest vastutada. Tallinlaste kaubandus läks ju Vana-Liivimaal hästi.

Kuid lihaliku julgusega tehtud tegudega rikub inimene enese ja teiste elud - nii õpetab Vana Testament, eriti selle ajalooraamatud (aeg vastavalt 1300-587 e.Kr.). Inimene rikub lepingu Jumalaga ja nõnda tuleb õnnetus.

Kas meie põlvkonna rahva seas on sedavõrd meeleparandust, et meie kodumaa võiks püsida? Kas palvetame kodumaa eest ja muretseme selle tuleviku pärast? Kui me seda ustavalt teeme, võime tulevikus tänus öelda, Jumal on meid hoidnud. Me võime näha oma kodumaad ja hävingu kohta vaid raamatutest lugeda.